Widmo rewolucji. Polityka USA wobec Ameryki Południowej 1961-1968 Marcin Fatalski

ISBN:

Published: 2011

Paperback

166 pages


Description

Widmo rewolucji. Polityka USA wobec Ameryki Południowej 1961-1968  by  Marcin Fatalski

Widmo rewolucji. Polityka USA wobec Ameryki Południowej 1961-1968 by Marcin Fatalski
2011 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 166 pages | ISBN: | 8.61 Mb

Cywilizacyjne zapóźnienie i niezaspokojone aspiracje znaczących grup ludności w krajach Ameryki Łacińskiej byty w czasach zimnej wojny źródłem narastających napięć społecznych i politycznych. W konsekwencji Ameryka Południowa mogła się stać obszaremMoreCywilizacyjne zapóźnienie i niezaspokojone aspiracje znaczących grup ludności w krajach Ameryki Łacińskiej byty w czasach zimnej wojny źródłem narastających napięć społecznych i politycznych.

W konsekwencji Ameryka Południowa mogła się stać obszarem ekspansji ideologicznej, a za nią politycznej i gospodarczej ZSRR. Wprawdzie półkula zachodnia stanowiła tradycyjną strefę wpływów Stanów Zjednoczonych i sytuację tę Moskwa zdawała się akceptować, jednak na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych nastąpiła zmiana związana ze zwycięstwem rewolucji na Kubie.

Ustanowienie w kraju sąsiadującym z USA lewicowego i rewolucyjnego reżimu, który z czasem zadeklarował sojusz z ZSRR, stanowiło najpoważniejsze wyzwanie dla doktryny Monroego, której „śmierć proklamował radziecki przywódca Nikita Chruszczow. Oznaczało też pogorszenie sytuacji geopolitycznej USA i osłabienie autorytetu tego supermocarstwa w świecie. Strategicznym celem Waszyngtonu stało się zapobieżenie rewolucji latynoamerykańskiej i uniemożliwienie zdobycia przez „komunizm światowy nowego przyczółka na półkuli zachodniej.

Wyzwanie, jakim dla USA była groźba rewolucji w Ameryce Południowej, stało się priorytetem polityki zagranicznej tego kraju.Dr Marcin Fatalski, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie doktoryzował się na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Po- litycznych. Pracuje w Katedrze Amerykanistyki UJ. Zajmuje się historią dyplomacji oraz polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Widmo rewolucji. Polityka USA wobec Ameryki Południowej 1961-1968":


atrakcyjna-bialka.pl

©2008-2015 | DMCA | Contact us